Sajtótájékoztatók a sajtó képviselői nélkül?
Az egészségügyi válságstáb szokásos sajtótájékoztatója szombaton újságírók jelenléte nélkül zajlott, a szerb kormány péntek este meghozott döntése értelmében ugyanis ezentúl nem vehetnek részt újságírók a 15 órakor megtartott sajtótájékoztatókon – olvasható a 021 hírportál hírösszefoglalójában.
Maszkban és tartva a kötelező távolságot – a sajtó képviselői a Szerbia Palotában (Fotó: Tanjug)
Határozatukat a döntéshozók azzal magyarázták, hogy több szerkesztőségben is felütötte fejét a koronavírus-fertőzés, az újságírók pedig megérdemlik ugyanazt a védelmet, amit az ország többi polgára. Ezen döntésével a kormány szavatolja a sajtó képviselőinek biztonságát, egyszersmind a kormánytagok és járványügyi szakemberek egészségének megőrzését is. A határozat szerint az újságírói kérdéseket legkésőbb fél órával a sajtótájékoztató kezdésének időpontja előtt leadhatják online, a press@gov.rs. címen.
A Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) a határozat visszavonására szólította fel a kormányt, úgy értékelve, hogy a jelen helyzet miatt aggódó lakosságot a média kizárólag úgy tudja érdemben informálni, ha közvetlenül a szakértőkhöz intézhetik a közösséget érintő és érdeklő kérdéseket.
A kormány döntése ellen határozottan tiltakozott a Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS), a Vajdasági Újságírók Független Egyesülete (NDNV), a Független Elektronikus Médiumok Szövetsége (ANEM), a Lokal pres Helyi Független Médiumok Szövetsége és az Online Médiumok Szövetsége (AOM). Utóbbi újságíró-szervezetek úgy értékelték, a kormány ezzel a lépéssel átveszi az irányítást a tájékoztatás felett.